Electrophoresis System Accessories and Replacement Parts
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (20)
- (30)
- (17)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (20)
- (1)
- (4)
- (1)
- (12)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (23)
- (10)
- (2)
- (6)
- (3)
- (5)
- (8)
- (3)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (3)
- (2)
- (6)
- (3)
- (5)
- (10)
- (8)
- (10)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (7)
- (1)
- (14)
- (2)
- (1)
- (12)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (18)
- (16)
- (13)
- (4)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (151)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (17)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (13)
- (12)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (13)
- (1)
- (7)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (29)
- (28)
- (1)
- (1)
- (9)
- (5)
- (1)
- (6)
- (43)
- (3)
- (4)
- (5)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Owl™ A3-1 and A6 Wide Gel System Replacement Parts
Choose these replacement parts, which include a gasketed UVT gel tray, replacement gaskets and end gates.
| For Use With (Equipment) | Owl™ A3-1 and A6 Wide Gel System |
|---|---|
| Product Line | Owl |
Thermo Scientific™ Owl™ P7-CST Multiple Gradient Gel Caster
Cast one to five gels simultaneously with the Thermo Scientific™ Owl™ P7-CST Multiple Gradient Gel Caster.
| For Use With (Equipment) | Owl P7-CST System |
|---|---|
| Product Line | Owl |
Thermo Scientific™ Owl™ A1 Large Gel Electrophoresis System Standard Comb
Eliminate comb assembly with this assortment of heavy-duty, one-piece combs. For use with the Fisherbrand™ Owl™ A1 Large Gel Electrophoresis Systems.
| For Use With (Equipment) | Owl A1 Large Gel Electrophoresis System |
|---|---|
| Product Line | Owl |
Invitrogen™ E-Gel™ Opener Replacement Steel Blades
A simple device specifically designed to quickly and efficiently open an E-Gel™ cassette
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Length (Metric) | 16 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | ADJ1 Giraffe Adjustable Gel Electrophoresis System |
Thermo Scientific™ Owl™ D2 Wide-Gel System Replacement Parts
Replace the UVT gel tray, gaskets and external caster with Thermo Scientific™ Owl™ Wide-Gel System Replacement Parts, for use with Owl™ D2 Wide-Gel System.
| For Use With (Equipment) | Owl™ D2 Wide Gel Electrophoresis System |
|---|---|
| Product Line | Owl |
| For Use With (Equipment) | Gel Box, 7 cm |
|---|
Thermo Scientific™ Owl™ ADJ3 Adjustable System Accessories
Owl ADJ3 Adjustable System is the widest adjustable system perfect for sequencing and proteins.
| For Use With (Equipment) | ADJ1 Giraffe™ Adjustable Gel Electrophoresis System |
|---|
| Type | Spineless Comb |
|---|---|
| Depth (English) | 0.03 in. |
| For Use With (Equipment) | SE 250, SE 260 Mini Format Vertical Gel Electrophoresis Unit |
| Depth (Metric) | 0.1 cm |
| Material | PTFE |
| For Use With (Equipment) | Gel Box, 7 cm |
|---|
Thermo Scientific™ Owl™ C2-S Micro Electrophoresis System Combs
Eliminate comb assembly with these heavy-duty, one-piece, standard seven-tooth combs.
| Type | Comb |
|---|---|
| Description | Standard comb |
| Teeth Count | 7 |
| For Use With (Equipment) | Owl™ C2-S Micro Electrophoresis System |
| Product Line | Owl |
Thermo Scientific™ Owl™ D2 Wide-Gel Electrophoresis System Combs
Eliminate comb assembly with Thermo Scientific™ Owl™ D2 Wide-Gel Electrophoresis System Combs.
| For Use With (Equipment) | Owl™ D2 Wide Gel Electrophoresis System |
|---|---|
| Product Line | Owl |
Thermo Scientific™ Owl™ Accessories for CST Multiple Gradient Gel Casters
Binder clamps for Thermo Scientific™ Owl CST Multiple Gradient Gel Casters
| For Use With (Equipment) | Gel Box, 7 cm |
|---|